Presscode

Zažijte první republiku na vlastní kůži, Original Vintage Orchestra opět vystupuje na Lávce

V období oslav sta let od vzniku první republiky se největší český swingový big band Original Vintage Orchestra má co otáčet. Po krátké prázdninové pauze se velkolepá show v režii Jiřího Vejdělka vrací opět pravidelně do pražského hudebního klubu Lávka. Velkolepá show, kde mimo jiné zazní i dvě novinky, které napsal kapelník Petr Kroutil, se na Lávce uskuteční již 16. září. Celým vystoupením návštěvníky provede výše zmíněný režisér, který se na pódiu s muzikanty mění k nepoznání, tančí a baví diváky od první vteřiny až do zaznění posledního tónu.


 


Jak jinak oslavit sté výroční vzniku republiky než právě hudbou nesoucí v sobě odkaz této doby? Swing se ve světě utvářel od konce 20. let, největší slávu sklízel tento hudební styl ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století. Doba swingu byla zároveň epocha velkých big bandů složených z celé řady hudebních nástrojů. V Čechách zažil swing největší rozmach právě v období první republiky, kdy se lidé po válce chtěli především bavit a žít naplno.


 


Plnými doušky si začátek podzimní sezóny užívají i hudebníci big bandu Original Vintage Orchestra, kteří za sebou mají velmi intenzivní měsíc. Na přelomu srpna a září se vydal frontman big bandu Petr Kroutil na festival Soundtrack Poděbrady, kde se ujal role moderátora workshopů. Na festivalu, za jehož vznikem stojí producent, skladatel, textař a člen skupiny Lucie, Michal Dvořák, si Kroutil vyměnil zkušenosti z hudební branže s celou řadou světových i českých hvězd. O hudbě si promluvil nejen s Ericem Serrou, který složil hudbu například ke kultovnímu filmu Pátý element nebo k bondovce Zlaté oko, ale také se skladatelem Ondřejem Soukupem i mezinárodně uznávanou virtuoskou hrající na elektrické violoncello Tinou Gou. „Dlouho jsem nezažil tak příjemnou atmosféru na festivalu, jako v Poděbradech. Jsem rád, že publikum má stále větší zájem o filmovou hudbu. S Jirkou Vejdělkem, proto také připravujeme nový program na příští rok plný slavných filmových melodií, ovšem v rytmu swingu.“


 


Druhý zářijový víkend zaznamenal big band obrovský úspěch ve Strakonicích. Hostem byl Dalibor Gondík, který si s orchestrem zahrál na bicí. Strakonické náměstí se vlnilo v rytmu swingu a praskalo ve švech. Následovaly Veltrusy, kde lidé tančili jako o život a závěrečná neděle ve Vysokém Mýtě. Original Vintage Orchetra bude k nezastavení i v dalších měsících. Hudebníci navštíví 19. 10.  Slaný, 21. 10. Děčín, 26. 10.  Rýmařov, kde budou probíhat slavnosti města a 28. 10. Pardubice.

Zobrazit všechny